შემაჯამებელი ინტერგირებული გაკვეთილი
,,შემოდგომის ზეიმი"
გეგმა
I I/3 კლასი
ინტეგრირებული საგნები : ქართული ენა, ბუნება, ხელოვნება, მუსიკა
თარიღი: 27.10.16.
სწავლების საფეხური
|
II კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
26 მოსწავლე.სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონემოსწავლეები არ არიან.
|
გაკვეთილის თემა
|
„შემოდგომის ზეიმი“
|
გაკვეთილის აქტუალობა
|
მოსწავლეები გაეცნობიან სოფელში მიმდინარე პროცესებს, გლეხების შრომატევად ცხოვრებას,მოსავლის აღებით მიღებულ სიხარულს.
|
გაკვეთილის მიზანი
|
· აღწერონ შემოდგომაზე სოფლად მიმდინარე პროცესები.
· მოიძიონ ეთნოგრაფიული მასალა.
· იაზროვნონ კრიტკულად.
· განივითარონ შემოქმედებითი და სოცალური უნარები.
· შეაგროვონ ბუნებრივი მასალები.
· გაეცნონ საქართველოს სხვადასხვა კუთხეებს.
· გაიმდიდრონ ლექსიკა.
|
მიწევი შედეგები
|
· იციან რა ხდება შემოდგომაზე. სოფლად.აზროვნებენ კრიტიკულად და შემოქმედებითად.
o მოიძიენ რთველის დროს საჭირო ნივთების სახელ-
· წოდებები .
· .ბუნებრივი მასალებისგან ქმნიან კოლაჟებს. .
o ეჩვევიან აუდიტორიის წინაშე გამოსლას.
· მოაწყვეს გამოფენა.
· გაიმდიდრეს ლექსიკა.
|
წინარე ცოდნა
|
· იციან ლექსები , მოთხრობები და სიმღერები შემოდგომაზე.
· შესრულებული აქვთ სურათები და კოლაჟები.
|
აქტივობები
|
· კლასის მოტივაცია, გონებრივი იერიში.
· სლაიდ შოუს“შემოდომის პეიზაჟების „ჩვენება
· როლური თამაშები.
· ნახატების მიხედვით მოთხრობების შედგენა.
· რთველისთვის დამახასიათებელი პროცესების
· ინსცენირება. .
· მიცემული დავალების „ადრეული და გვიანი შემოდგომის პრეზენტაცია.
|
კლასის ორგანიზება.
|
ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობა.
|
დრო
|
70წუთი(ორი გაკვეთილი)
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
· კლასის მოტივაცია,გამოწვწვა.(საფეხურიA)
· არსებული ცოდნის გააქტიურება(7წთ)
· ცოდნის კონსტრუირება
· წინა მასალის გამოკითხვა.(15წთ)
· ახალიმასალის დაკავშირება წინარე ცოდნასთან.(საფეხურიB-20წთ)
· ახალი მასალის, მოპოვებული ინფორმაციის შეჯამება -განმტკიცება.(საფეხურიC-15წთ)
· თვითშეფასება, შეფასება.წინასწარ შემუშავებული კრიტერიუმების მიხედვით(7წთ)
· მასწავლებლის განმავითარებელ-კომენტირებული შეფასება.(6წთ)
|
I კლასი
07.12.15 წ
ჩავატარეთ ღია გაკვეთილი: ,,ფონეტიკური სავარჯიშოები კითხვის ტექნიკის დასახვეწად". ურთიერთგამოცდილების გაზიარების მიზნით გაკვეთილს ესწრებოდნენ პარალელური კლასის მასწავლებლები : ქ-ბი იმედა ხაზარაძე და ეკა დვალი. გაკვეთილის შემდეგ განვიხილეთ თითოეული აქტივობა და ვიმსჯელეთ რომელი აქტივობა იყო უფრო ნაყოფიერი და მიზანზე გათვლილი.
II სემესტრი
24. 03. 2016
ღია გაკვეთილის გეგმა მათემატიკაში
საგანი
|
მათემატიკა
|
|
გაკვეთილის თემა
|
უცნობი შესაკრების პოვნა
|
|
კლასი
|
I კლასი
|
|
მასწავლებელი
|
დარეჯან ქვეითაია
|
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
26
მოსწავლე
|
|
დრო
|
-1გაკვეთილი, 35წუთი
|
|
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
მოსწავლემ ისწავლოს 20-ის ფარგლებში როგორ შეკრიბოსსს რიცხვები ნაწილ-ნაწილ,
ათეულზე გადავლით შეკრების წესებზე დაყრდნობითი იპოვოს უცნობი შესაკრები.
|
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი და ინდიკატორები
|
● 1.3მოსწაბლეს შეუძლია ერთმანეთს
დააკავშიროს თვლა,რიცხვებს შორის დამოკიდებულებები შეკრბაა -გამოკლების მოქმედებები.
● შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
● ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინო დემონსტრირებას,აღწერს რიცხვთა შორის დამოკიდებულებას
● ზეპირი ანგარიშისას იყენებს1-ის
ტოლი ბიჯით თვლას ან სხვა ხერხს და ახდენს შეკრება-გამოკლების ურთიერთშებრუნებულობის
პრინციპის,დემონსტრირებს მოდელის გამოყენებით.
|
|
წსაჭირო ინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები
|
●
მოსწავლემ იცის რიცხვითი სახელები
●
20-ის ფარგლებში, გააზრებული
აქვს, 10დან 20 მდე რიცხვითი სახლების აგებულება
● მოდელის გამოყენებით
ასრულებს ზეპირად შეკრება--- გამოკლებას.
|
|
მოსწავლეთა დაჯგუფების ფორმები
|
ფაზა I
,,წინასწარ“-მუშაობა მთელი კლასი ( ინტერაქცია), ინდივიდუალური;
ფაზა II,,განმავლობაში“-
მთელ.ი კლასი;
ფაზა I II
,,შემდეგ“-ჯგუფური მუშაობა.
|
|
დაჯგუფების კრიტერიუმები
|
მოსწავლეები
ჯგუფდება მათი მზაობის მიხედვით.(დიფერენცირებული
ჯგუფები)2 ჰომოგენური და 2 ჰეტეროგენური ჯგუფი.
|
|
სასწავლო მასალა
|
რვეულები, დაფა, ცარცი,კალამი, მაგნიტები, სახელმძღვანელო,
,,დიახ’’/,,არა’’ ბარათები; ჯგუფებში სამუშაო ბარათიები; თაბახის იფურცლები,კუბიკებიბი
ჩხირები.
|
|
გაკვეთილი მსვლელობა
|
Iფაზა-„წინასწარ“კლასის
მოტიბვაციისთვის და წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად გამოვიყენებ აქტივობებს:
დავალების შემოწმება.
·
დიახ/არა ბარათებს კითხვა-პასუხის დროს.
·
რიცხვთა დომინოსებრ სქემას.
·
შეკრების მაგალითების წაკითხვის სხადასხვა ხერხს(გავადიდოთ,
·
გავზარდოთ,მივუმატოთ,შევკრიბოთ,გავიგოთ ჯამი)
·
12+6=18 გადავანაცვლოთ შესაკრებები 6+12=18
დავაკვირდეთ.ჯამი
არ იცვლება, რა აღმოვაჩინეთ?
შესაკრებთა
გადანაცვლებით ჯამი არ იცვლება.
IIფაზა“განმავლობასში’გავაცნობ
კვეთილის გეგმას და მიზანს
?+5=11რა
არ ვიცით? როგორ გავიგოთ?გამოაქვთ დასკვნები;
ჯამს გამოვაკლოთ მე-2 შესაკრები მივიღებთ I-შესაკრებს
?+5=11
8+?=13 მოსწავლეები მსჯელობენ,გამოაქვთ
------- --------- დასკვნები.
|
|
IIIფაზა- ჯგუფური მუშაობა,თითოეულ
ჯგუფს ეძლევა აქტივობის
ბარათები.
დავალება შერჩეულია მოსწავლეთა მზაობის მიხედვით .საჭიროების შემთხვევაში სუსტი
მზაობის მოსწავლეებს დავეხმარე
ბი. ახალი მასალის განმამტკიცებელი კითხვები.
პრეზენტაცია.
·
ახალი მასალის, მოპოვებული ინფორმაციის შეჯამება
-განმტკიცება.
·
თვითშეფასება, შეფასება.წინასწარ შემუშავებული კრიტერიუმების
მიხედვით.
მასწავლებლის განმავითარებელ-კომენტირებული შეფასება.(
|
||
დანართი
ჯგუფი
1
იპოვე უცნობი 8+?=17
შეადგინეთ
ანოცანა
15+?=19
15+?=19
დანართი
ჯგუფი
2
იპოვე უცნობი შესაკრები
გაიგე
გაგე 14-ის შედგენილობ 14=
?
+6=10
დანართ 4
დანართი 3 ჯგუფი
4 ჯგუფი
3
ჩასვი
>,<,=
ჩასვი <,>, =
20-6
14-9
18
-5 9+6
15
16
19
17
შეფასება:
ჯგუფები
|
ჩართულობა
|
თანამშრომლობა
|
დავალების სისწორე
|
ყოფაქცევა
|
I ჯგუფი
|
||||
II ჯგუფი
|
||||
III ჯგუფი
|
||||
IV ჯგუფი
|
11. 05. 2016
ღია გაკვეთილის გეგმა მათემატიკაში
საგანი
|
მათემატიკა
|
||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის
თემა
|
ორნიშნა რიცხვისთვის ერთნიშნა რიცხვის განოკლება 20-ფარგალში.
|
||||||||||||||||||||||||||
სწავლების საფეხურები
და კლასი
|
I საფეხური, I3
კლასი
|
||||||||||||||||||||||||||
მასწავლებელი
|
დარეჯან ქვეითაია
|
||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
26მოსწავლე.
|
||||||||||||||||||||||||||
დრო
|
1 გაკვეთილი (35წთ)
|
||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
·
ისწავლონ 20-ის ფარგალში „ნაწილ-ნაწილ“შეკრება და
გამოკლება, განუმტკიცდეთ ზეპირი და წერითი ანგარიშის უნარ -ჩვევები.
·
განუვითარდეთ მარტივი პრობლემების გადასაჭრელად თვალსაჩინოების
გამოყენების უნარები.
|
||||||||||||||||||||||||||
დამოკიდებულება
|
მოსწავლეებს განუვითარდებათ მისწრაფება,ეძიონ რიცხვითი კანონზომიერებები,რიცხვებზე
მოქმედებების შესრულებისას,აკვირდებიან და აფასებენ საკუთარ და თანატოლთა აღმოჩენებს.
|
||||||||||||||||||||||||||
ცოდნა
შეკრება -გამოკლება 10-ზე--გავლით, ნუმერაცია20-ის ფარგალში,დომინოსებრი
სქემების გამოყენება.
|
უნარები
ახდენს 20-ის ფარგალში, შეკრება -გამოკლების დროს გამოენებული ხერხის
დემონსტრირებას.
|
||||||||||||||||||||||||||
ეროვნული სასწავლო
გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი და ინდიკატორები
|
მათ.1.1მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები,რიცხვითი
სახელები და რაოდენობები.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
·
კითხულობს და წერს
რიცხვებს,გამოსახავს მათ სხვადასხვა მოდელის გამოენებით.
მათ.1.2
მოსწავლეს შეუძლია რიგობრივი რიცხვითი სახელების გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
·
ითვლის წინ/უკან ნებისმიერი
რიცხვიდან, განმარტავს 11დან--20მდე რიცხვების სახელებს.ასახელებს მოცემული რიცხვის
წინა და მომდევნო რიცხვებს.
·
განასხვავებს და ასახელებს ეროვნული ფულის ნიშნებს
(ბანკნოტებს, მონეტებს) 20-ის ფარგლებში.
მათ.1.3მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს დააკავშიროს თვლა, რიცხვებს
შორის დამოკიდებულებებიდა შეკრება- გამოკლების
მოქმედებები.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
·
ახდენს
შეკრება- გამოკლების თვალსაჩინო დემონსტრირებას,განსაზღვრავს და განასხვავებს
მაგ.“რამდენით გაიზარდა“/შემცირდა“.აღწერს რიცხვთა შრის დამოკიდებულებას.
·
სიტყვიერად ააღწერს
შეკრების,გამოკლების ,ტოლობის ცნებებს სხვადასხვა
კონტექსში.მაგ“დაუმატოთ“ გავადიდოთ’,გავზარდოთ“,შევამციროთ“.
·
ზეპირად ანგარიშისას
იყენებს 1-ის ტოლი ბიჯით თვლას ან სხვა ხერხს და ახდენს დემონსტრირებას მოდელის გამოყენებით.
·
მოცემული გროვისთვის
ასახელებს ამ გროვის მითითებულ რაოდენობამდე შესავსებად საჭირო დამატებით რაოდენობას,ზეპირად
ასრულებს 10-ის გავლით შეკრება -გამოკლებას.
|
||||||||||||||||||||||||||
საჭირო წინარე
ცოდნა და უნარ-ჩვევები
|
·
20-ის ფარგლებში რიცხვების ნუმერაცია.
·
რიცხვების შეკრება-გამოკლება ათეულის გავლით.
·
რიცხვების შედარება.
|
||||||||||||||||||||||||||
წინარე ცოდნის
შეფასება
|
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა შეფასდება შესრულებულ საშინაო დავალებით ( საშინაო
დავალება იხილეთ.) გაკვეთილებზე დაკვირვებით,დამოუკიდებელი სამუშაოს შედეგებით
|
||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის
/ აქტივობის გეგმა
|
|||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა
დაჯგუფების ფორმები
|
მთელი კლასი, წყვილები,ჰომოგენური და ჰეტეროგენული ჯგუფები.
|
||||||||||||||||||||||||||
დაჯგუფების
კრიტერიუმები
|
მასწავლებელს წინასწარ აქვს განსაზღვრული მოსწავლეთა შემადგენლობა ჯგუფებში
მათი მზაობის მიხედვით.
|
||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო მასალა
|
სახელმძღვანელო, რვეულები, დაფა, ცარცი, კალამი,
,,დიახ’’/,,არა’’ ბარათები;
ჯგუფებში სამუშაო ბარათები; თაბახის ფურცლები;
პლასტმასის ჩხირები; კუბიკები,დომინოსებრი სქემები.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
25. 02. 2016
ღია გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენაში
სწავლების საფეხური
|
I კლასი
|
პედაგოგი
|
დარეჯან ქვეითაია
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
25 მოსწავლე სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების 1 მოსწავლე.
|
გაკვეთილის თემა
|
„ზამთარი“.
|
გაკვეთილის აქტუალობა
|
მოსწავლეები
გაეცნობიან წელიწადის ამ დროს ბუნებაში მიმდინარე პროცესებს.
|
გაკვეთილის მიზანი
|
·
აღწერონ ზამთარში ბუნებაში
მიმდინარე პროცესები.
·
განივითარონ შემოქმედებითი
და სოცალური უნარები.
·
საჭირო სიტყვების გამოყენებით
დაახასიათონ ზამთარი.
·
გაიმდიდრონ ლექსიკა.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი
|
1.2
მოსწავლეს შეუძლია გადმოსცეს მარტივი ინფორმაცია
მისთვის
ნეაცნობ თემებზე.
1.3 მოსწავლესშეუძლია
მართლმეტველების ელემენტარული
წესების
დაცვა
1.4მოსწავლეს
შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის ტექსტები და
გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
|
მიწაღწევი შედეგები
|
·
ეცოდინებათ როგორ იცვლება ბუნება ზამთარში
მოიძიებენ საჭირო სიტყვებს ზამთრის დასახასიათებლად. .
.
·
შექმნიანკოლაჟებს,დახატავენსურათებს განუვითარდებათ პრეზენტაციის
უნარი.
·
მოაწყობენ გამოფენას.
·
გაიმდიდრებენ ლექსიკა.
|
წინარე ცოდნა
|
·
იციან ლექსები,მოთხრობები
და სიმღერები ზამთარზე შესრულებული აქვთ ნახატები.
|
რესურსები
|
სახელმძღვანელო,ფერადი ფურცლები
და ფანქრები,
სურათები,სლაიდ შოუ,აქტივობის ბარათები.
|
აქტივობები
|
·
კლასის მოტივაცია,
გონებრივი იერიში.“დიახ/არა’ ბარათების გამოყენება.
·
სლაიდ შოუს“ზამთრის პეიზაჟების „ჩვენება
·
წინადადებების შედგენა,თემატური
პოსტერების მიხედვით.
·
ექოთი კითხვა.
·
სიტყვების ახნა
·
ჯგუფებში მუშაობა.
·
პრეზენტაცია.
·
შეფასება.
|
კლასის ორგანიზება.
|
ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობა.
|
დრო
|
70წუთი(ორი გაკვეთილი)
|
·
გაკვეთილის მსვლელობა
|
·
კლასის მოტივაცია,გამოწვწვა.(Iფაზა,“წინასწარ“)
·
არსებული ცოდნის გააქტიურება(7წთ)
·
წინა მასალის გამოკითხვა.(15წთ)
·
სლაიდ-შოუს ჩვენება.
·
ახალი მასალის დაკავშირება წინარე ცოდნასთან.( II ფაზა ,“განმავლობაში“ -20წთ)
·
ექოთი კითხვა.
·
მუშაობა უცნობ სიტყვებზე.
·
ტექსტის დაშლა წინადადებებად,სიტყვებად.
·
IIIფაზა“შემდეგ“,
·
მოსწავლეთა მზაობის მიხედვით კლასის ჯგუფებად დაყოფა.
·
ჯგუფებსთვის დავალების
მიცემა,ასრულებენ აქტივობის ბარათბში.
·
Iჯგუფი-ზამთრის პეიზაჟის
ჩახატვა(სუსტი მზაობის მოსწ)
·
II-ჯგუფი. მარცვლებისგან სიტყვების შედგენა.
·
III-ჯგუფი, ზამთრის დასახასიათებლად
საჭირო სიტყვების შერჩევა.
·
IV-ჯგუფი.სურათის მიხედვით
წინადადებების შედგენა
·
პრეზენტაცია.
·
ახალი მასალის, მოპოვებული
ინფორმაციის შეჯამება -განმტკიცება.( 15წთ)
·
თვითშეფასება, შეფასება.წინასწარ
შემუშავებული კრიტერიუმების მიხედვით(7წთ)
·
მასწავლებლის განმავითარებელ-კომენტირებული
შეფასება.
|
14. 03. 2016
ღია გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენაში
სწავლების საფეხური
|
I3კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
25 მოსწავლე.სპეციალური საგანმანათლებლო
საჭიროების მქონე 1 მოსწავლე .
|
პედაგოგი
|
დარეჯან ქვეითაია
|
დრო
|
სამი
გაკვეთილი(მე-2 გაკვეთილი)
|
გაკვეთილის თემა
|
ასო-ბგერა
“ქ“-ს გაცნობა.
|
გაკვეთილის მიზანი
|
·
ასო-ბგერა“ქ“-ს
კითხვა და წერა,კითხვისა და წერის ტექნიკის განვითარება ასო-ბგერებისგან
მარცვლების,მაცვლებისაგან სიტყვების,სიტყვებისაგან კი მარტივი
წინადადებების შედგენა.
|
ერევნული სასწავლო
გეგმის სტანდარტი
|
1.3 მოსწვლეს შეუძლია
მართლმეტყველების ელემენტალური წესების დაცვა.
1.5.მოსწავლეს გამომუშავებული
აქვს ფონოლოგიურიუნარ-ჩვევები.
·
შედეგი
თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
·
სიტყვებს ყოფს მარცვლებად,მარცვლებს
აერთიანებს
·
სიტყვებად.
·
ამოიცნობს და
ტაშის დაკვრით ითვლის სიტყვაში მაეცვალთა რაოდენობას.
·
ამოიცნობს
სიტყვაში მითითებული მარცვლისა ადგილმდებარეობას.
|
მისაღწევი შედეგები
|
მოსწავლე ნებისმიერ ტექსტში
შეძლებს ასო-ბგერა“ქ“ მოძებნას, „ქ“-ასოზე
სიტყვების აგებას, სიტყვების სწორად დამარცვლას,მარცვლებისგან სიტყვების შედგენას.ლექსიკური
მარაგის განმტკიცებას,ტექსტის გააზრებულად კითხვას.
|
წინარე ცოდნა
|
იციან ასო-ბგერების გარკვეული რაოდენობა,ხმოვანი
და თანხმოვანი ბგერები,მარცვლების შედგენილობა, მარცვლებისგან ორ და
სამმარცვლიანი სიტყვების შედგენა.
|
რესურესები
|
პლაკატები,დაფა,მაგნიტური დაფა,მარკერი ,სმაილები
,სურათები ,აქტივობის ბარათები,საკითხავი ტექსტი.“დიახ/არა“ბარათები
|
კლასის ორგანიზება
|
მუშაობენ ინდივიდუალურად, მთელი კლასი და
ჯგუფებში,ჯგუფები იყოფა მოსწავლეთა მზაობის მიხედვით.
|
გაკვეთილის მსვლელობა.
|
·
·
I
ფაზა“წინასწარ“გონებრივი იერიში.
·
ფრონტალური
კითხვებით წინარე ცოდნის გააქტიურება.
·
მიცემულ ტექსტში
მითითებული ასო-ბგერების მოძებნა.
·
წინასწარ
მითითებული ასო-ბგერების გამოყენებით .მარცვლების შედგენა
·
მარცვლებისგან
სიტყვების შედგენა.(10წთ)
·
II
ფაზა“განმავლობაში“
·
მასწავლებლის მიერ
ტექსტის სამოდელო კითხვა
·
.უცნობი სიტყვების
განმარტება.
·
კითხვაში ვარჯიში.
·
IIIფაზა“
„შემდეგ“
·
კლასი
იყოფა ოთხ ჯგუფად, მოსწავლეთა მზაობის
·
მიხედვით..
·
I ჯგუფი-დარიგებული
ასოებისგან ადგენენ მარცვლებს.
·
IIჯგუფი-მარცვლებისგან
ადგენენ სიტყვებს .
·
IIIჯგუფი-ხატავს
შესაბამისი სიტყვების ნახატებს.
·
IVჯგუფი-სურათის
მიხედვით ადგენენ მარტივ
·
წინადადებებს.
·
მოსწავლეები
აკეთებენ პრეზენტაციას.
·
მოსწავლების
თვითშეფასება,მასწავლებელის
·
კომენტირებული
შეფასება.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий